CQI-17 Özel Proses – Lehimleme Sistem Değerlendirmesi

CQI-17 – Özel Proses – Lehimleme Sistem Değerlendirmesi:

CQI-17 Özel Proses – Lehimleme Sistem Değerlendirmesi; Ford Q1, IATF 16949 vb. otomotiv sektörüne yönelik yönetim sistemleri standardları ile birlikte kullanılan, tamamlayıcı nitelikteki metotları, şartları, formları vb. içeren, standardlar içerisinde bir manuel ve-veya metod şeklinde atıf yapılan bir gerekliliktir.

AIAG kaynaklı bir manuel’dir.

Uluslar arası ve ulusal standard şartları, müşteri şartları, yasal şartlar, firmanın kendi iç şartlarını referans alan, aynı zamanda bir özel proses olan lehimleme imalat prosesinizin kabul edilebilirliğine yönelik uluslar arası ve ulusal pazarlarda bir pasaport görevi teşkil eden, iç ve-veya dış kaynaklı olarak müşteri ve-veya 3ncü taraflarca gerçekleştirilen bir değerlendirme, denetim türüdür.

Lehimleme imalat proseslerinize yönelik kalite ile ilgili sorumluluklarınıza olan yaklaşımınızın göstergesidir.

IATF 16949:2016 Otomotiv Sektörüne Yönelik Kalite Yönetim Sistemi / Standardı ve OEM’ lerin yazılı müşteri özel istekleri standartlarına göre talep edilen, 1nci taraf denetimler (kuruluş içi denetimler) ve 2nci taraf denetimler (alt tedarikçi denetimleri)’ nde kullanılması gereken bir değerlendirme check listi’ dir.

İlk defa çalışılmaya başlanacak tedarikçiler için; çalışma onayı öncesi emin olmak adına 2nci taraf denetimlerde (alt tedarikçi denetimleri) ve sonrasında onay alınan, onaylı tedarikçiler listesinde bulunan tedarikçilerin ise halen aynı yeteneklere sahip olup olmadığını sorgulamak adına; 2nci taraf denetimler (alt tedarikçi denetimleri) adı altında bu check list kullanılır.

Eğer ki, imalat prosesi olarak bu yönde bir imalat prosesi var ise; periyodik olarak gerçekleştirilen proses denetimlerde ve shutdown (planlı, bakım amaçlı, uzun üretim duruşları) sonrası tekrar seriye başlamak için öncelikle emin olmak adına 1nci taraf denetimler (kuruluş içi denetimler) adı altında bu check list kullanılır.

CQI-17 hazırlama işi: Lehimleme Sistem Değerlendirmesi (SSA); 1nci baskısı, AIAG Lehimleme iş grubu tarafından hayata geçirildi. Bu Lehimleme gereksinimleri; müşteri ve ürün standardlarına yönelik tamamlayıcıdır.

Lehimleme Sistem Değerlendirmesi (SSA); bir organizasyonun bu gereksinimleri karşılama yeteneğini değerlendirmek için kullanılabilir, hem de müşteri, yasal/mevzuat/düzenleyici ve organizasyonun kendi gereksinimlerini değerlendirmek için. Ayrıca; bir organizasyon ile onun tedarikçileri arasında da kullanılabilir.

Lehimleme Sistem Değerlendirmesi (SSA); IATF 16949 (eski adı ile ISO/TS 16949)’ da açıklandığı gibi otomotiv proses yaklaşımını destekler.

SSA’ in amacı; tedarik zinciri içerisinde  sürekli iyileştirme, kusur/arıza önlemeyi pekiştirme, atık ve değişimin azaltılmasını sağlayan bir Lehimleme yönetim sisteminin geliştirilmesidir.

Uluslararası kabul görmüş kalite yönetim sistemi ve uygun müşteri özel istekleri ile birleştirilmiş SSA; Lehimleme yönetim sistemleri için temel gereklilikleri tanımlar.

SSA; otomotiv üretim ve servis parçaları organizasyonları için bir Lehimleme yönetim sistemine yönelik ortak bir yaklaşımı sağlamak adına amaçlanmış, planlanmıştır.

Özel Proses: Lehimleme Sistem Değerlendirmesi baskısı; bazı YENİ gereksinimler, DEĞİŞEN gereksinimler ve tedarikçi firmanın kendi yapması gereken kendi öz-değerlendirmesi/denetimi ile ilgili açıklığa kavuşturulan noktaları / açıklamalarını içermektedir.

Bu baskı; OEM’ ler, 1. kademe tedarikçiler, Lehimleme tedarikçileri ve Lehimleme endüstrisine hizmet yapan kalibrasyon firmalarının ortak bir çalışmasıdır. 

  • Danışmanlık Hizmetleri,
  • Eğitim Hizmetleri,
  • Denetim Hizmetleri,
  • Belgelendirme Organizasyonu Hizmetleri,
  • Standard Tedarik/Satış Hizmetleri

adı altında NE ZAMAN (hafta içi / hafta sonu), NE KADAR SÜRE İLE (proje bazlı / sürekli), NEREDE (sizin yerinizde / ISQO ofiste) , NASIL (kişi bazlı / grup bazlı / 1-1 / online / uzaktan), HANGİ konu veya konularda ihtiyaç duyuyor iseniz, ISOQ olarak biz hazırız.

Yeri, zamanı, türü, içeriği SİZ BELİRLEYİN, siz bize değil, BİZ SİZE UYALIM.

İletişime geçin.