FMEA – AIAG VDA FMEA – Olası Hata Türleri ve Etkileri Analizi

AIAG VDA FMEA – Olası Hata Türleri ve Etkileri Analizi:

FMEA – AIAG VDA FMEA – Olası Hata Türleri ve Etkileri Analizi; Ford Q1, IATF 16949 vb. otomotiv sektörüne yönelik yönetim sistemleri standardları ile birlikte kullanılan, tamamlayıcı nitelikteki metotları, şartları, formları vb. içeren, standardlar içerisinde bir manuel ve-veya metod şeklinde atıf yapılan bir gerekliliktir.

AIAG kaynaklı bir manuel’dir.

Seri üretim öncesi süreçte, tedarikçinin seri üretim esnasında imalat, kalite kontrol, depolama, iç taşıma, alt tedarikçilere yönelik dış taşıma vb. tüm operasyonları içerecek şekilde tüm prosesinde karşılaşabileceği olası hataların tahminlere dayalı olarak bir ekip dahilinde tespit edilip, risklerin kabul edilebilir düzeylere indirgenmesine yönelik yürütülen bir metoddur.

Bir bakıma, kalite amaçlı bir risk analizi metodudur.

Eğer ki seri üretimde ürün ve proses kalite problemleri yaşanıyor ise, bunun kök nedeni ya iyi hiçbir risk analizi yapılmamış olması, yada yapıldı ama etkin yapılmaması, yada etkin yapıldı ama aksiyonların etkin alınmamış olmasıdır.

3ncü taraf özel bir belgelendirme söz konusu değildir. Müşteri ile tedarikçi ve hatta alt tedarikçiler arasında yürütülen bir süreçtir.

  • Danışmanlık Hizmetleri,
  • Eğitim Hizmetleri,
  • Denetim Hizmetleri,
  • Belgelendirme Organizasyonu Hizmetleri,
  • Standard Tedarik/Satış Hizmetleri

adı altında NE ZAMAN (hafta içi / hafta sonu), NE KADAR SÜRE İLE (proje bazlı / sürekli), NEREDE (sizin yerinizde / ISQO ofiste) , NASIL (kişi bazlı / grup bazlı / 1-1 / online / uzaktan), HANGİ konu veya konularda ihtiyaç duyuyor iseniz, ISOQ olarak biz hazırız.

Yeri, zamanı, türü, içeriği SİZ BELİRLEYİN, siz bize değil, BİZ SİZE UYALIM.

İletişime geçin.