FMEA – AIAG VDA FMEA – Olası Hata Türleri ve Etkileri Analizi

AIAG VDA FMEA, AIAG VDA FMEA danışmanlığı, AIAG VDA FMEA eğitimi, Olası Hata Türleri ve Etkileri Analizi danışmanlığı, Olası Hata Türleri ve Etkileri Analizi eğitimi

AIAG VDA FMEA – Olası Hata Türleri ve Etkileri Analizi:

FMEA – AIAG VDA FMEA – Olası Hata Türleri ve Etkileri Analizi; Ford Q1, IATF 16949 vb. otomotiv sektörüne yönelik yönetim sistemleri standardları ile birlikte kullanılan, tamamlayıcı nitelikteki metotları, şartları, formları vb. içeren, standardlar içerisinde bir manuel ve-veya metod şeklinde atıf yapılan bir gerekliliktir.

AIAG kaynaklı bir manuel’dir.

Seri üretim öncesi süreçte, tedarikçinin seri üretim esnasında imalat, kalite kontrol, depolama, iç taşıma, alt tedarikçilere yönelik dış taşıma vb. tüm operasyonları içerecek şekilde tüm prosesinde karşılaşabileceği olası hataların tahminlere dayalı olarak bir ekip dahilinde tespit edilip, risklerin kabul edilebilir düzeylere indirgenmesine yönelik yürütülen bir metoddur.

Bir bakıma, kalite amaçlı bir risk analizi metodudur.

Eğer ki seri üretimde ürün ve proses kalite problemleri yaşanıyor ise, bunun kök nedeni ya iyi hiçbir risk analizi yapılmamış olması, yada yapıldı ama etkin yapılmaması, yada etkin yapıldı ama aksiyonların etkin alınmamış olmasıdır.

3ncü taraf özel bir belgelendirme söz konusu değildir. Müşteri ile tedarikçi ve hatta alt tedarikçiler arasında yürütülen bir süreçtir.

Yeni AIAG VDA FMEA ortak yaklaşımı şu adımları içermektedir.

Step 1 – Scope Definition — Aşama 1 – Kapsam Tanımlama

Step 2 – Structure Analysis —- Aşama 2 – Yapı Analizi

Step 3 – Function Analysis —- Aşama 3 – Fonksiyon Analizi

Step 4 – Failure Analysis — Aşama 4 – Başarısızlık Analizi

Step 5 – Risk Analysis — Aşama 5 – Risk Analizi

Step 6 – Optimization — Aşama 6 – Optimizasyon Step 7 – Risk Documentation — Aşama 7 – Risk Dokümantasyon

ISOQ olarak danışmanlık, eğitim, denetim, belgelendirme, akreditasyon, lisanslandırma vb. ilgili hizmetlerimiz ile asiste ediyor olacağız.  Nihai olarak hem sürdürülebilir ve katma değer sağlayan etkin bir sisteme, hem belgeye sahip olacaksınız.

Daha fazla bilgi için iletişime geçin. Direkt UZMANI ile GÖRÜŞÜN. TEKLİF ALIN.