PPAP

PPAP danışmanlık, PPAP eğitim, PPAP denetim, PPAP belgelendirme

PPAP – Üretim Parçası Onay Süreci:

Ford Q1, IATF 16949 vb. otomotiv sektörüne yönelik yönetim sistemleri standardları ile birlikte kullanılan, tamamlayıcı nitelikteki metotları, şartları, formları vb. içeren, standardlar içerisinde bir manuel ve-veya metod şeklinde atıf yapılan bir gerekliliktir.  

AIAG kaynaklı bir manuel’dir.

Seri üretim öncesi süreçte, tedarikçinin seri üretim için hazırlanmasına yönelik yürütülen çalışmaların, dokümanların, kayıtların, oluşturulan fiziksel şartların, altyapının vb. müşteri onayına sunularak kendisinden onay alınmasına yönelik yürütülen projenin sunum ve onay faaliyetlerine yönelik bir metoddur.

3ncü taraf özel bir belgelendirme söz konusu değildir. Müşteri ile tedarikçi ve hatta alt tedarikçiler arasında yürütülen bir süreçtir.

PPAP – SUNUM SEVİYELERİ:

PPAP sunumu; aşağıdaki sunum seviyeleri üzerinden geçekleştirilmelidir.

Seviye 1: Sadece Part Submission Warrant (PSW) (AIAG Kaynaklı) (ve görünüm kalitesi istenen parçalar için Appearance Approval Report (AAR)) Müşteriye teslimi.

Seviye 2: Numune parçalar ve sınırlı sayıda destek döküman ile Part Submission Warrant (PSW) (AIAG Kaynaklı) ‘ nin Müşteriye teslimi

Seviye 3: Numune parçalar ve tüm destek dökümanlar ile Part Submission Warrant (PSW) (AIAG Kaynaklı) ‘ nin Müşteriye teslimi.

Seviye 4: Part Submission Warrant (PSW) (AIAG Kaynaklı) ve Müşteri tarafından tanımlanmış gerekler

Numune parçalar ve tüm destek dökümanlar ile Part Submission Warrant (PSW) (AIAG Kaynaklı) ‘ nin firmanın üretim alanında incelenmesi.

Müşteri STA, SQA tarafından başka bir şekilde belirtilmediği sürece; Seviye 3 tercih edilmelidir.

Müşteriye hangi seviyede PPAP sunumu gerçekleştiriliyor ise aynı şekilde alt tedarikçiler de firmamıza aynı seviyede sunum yapmalıdırlar.

PPAP, PPAP danışmanlığı, PPAP eğitimi, Üretim Parçası Onay Süreci danışmanlığı, Üretim Parçası Onay Süreci eğitimi

Daha fazla bilgi ve ihtiyaç duyduğunuz tüm hizmet(ler) için; iletişime geçin, direkt UZMAN’ ından TEKLİF ALIN.

Yeri ve Zamanı SİZ BELİRLEYİN. Siz bize değil, BİZ SİZE UYALIM.